PPK - dlaczego warto przystąpić?

      
    
Aktualności / 2023-04-06 / autorzy: Generali Investments

Pracownicze Plany Kapitałowe to program, dzięki któremu pracownicy mają szansę oszczędzać na dodatkową emeryturę.

PPK to:

 • prosta, powszechna i wygodna forma oszczędzania – nie musisz pamiętać o regularnych wpłatach, przekazuje je Twój pracodawca;
 • benefit, z którym zyskujesz co miesiąc – Twój pracodawca dokłada do składki od 1,5% do 4% Twojego wynagrodzenia brutto;
 • środki pozostają Twoją prywatną własnością oraz podlegają dziedziczeniu;
 • oszczędzasz w funduszu zdefiniowanej daty – automatycznie zmieniamy politykę inwestycyjną, dopasowując ją do Twojego wieku;
 • dodatkowe środki od państwa – otrzymujesz dopłatę powitalną oraz dopłaty roczne;
 • nie musisz czuć się zobowiązany – w każdym momencie możesz zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK (tak samo, jak w dowolnym momencie możesz zacząć oszczędzać);
 • dodatkowe środki na życie – w przypadku poważnego zachorowania możesz wypłacić do 25% środków, możesz również pokryć wpłatą z PPK wkład własny, biorąc kredyt na mieszkanie lub budowę domu;
 • bezpieczna forma oszczędzania – środki zarządzane są przez akredytowane instytucje finansowe;
 • wypłata po 60 roku życia bez podatku - wszystkie zgromadzone środki są Twoją własnością, a  po osiągnięciu uprawnień możesz je wypłacić (spełniając zapisy ustawy) bez podatku;
 • dostęp online do Twoich oszczędności – masz możliwość podglądu swoich środków dzięki Serwisowi Transakcyjnemu Generali, w serwisie możesz również złożyć wszystkie najważniejsze dyspozycje.

Program jest obowiązkowy dla wszystkich pracodawców (o wyjątkach piszemy w naszym artykule). Pracodawca automatycznie zapisuje do programu wszystkich swoich pracowników, którzy ukończyli 18. i nie ukończyli 55. roku życia, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Jako pracownik jesteś automatycznie zapisywany do PPK przez swojego pracodawcę. Oczywiście masz prawo odstąpić od udziału w tym programie. Musisz wtedy złożyć swojemu pracodawcy odpowiednią deklarację.

Skąd biorą się pieniądze na PPK?
Wpłaty na Twoje PPK pochodzą z trzech źródeł:

 1. Twojego wynagrodzenia -  będziesz przekazywać 2% swojego wynagrodzenia brutto do PPK. Możesz też podnieść wysokość swojej składki o kolejne 2%.
 2. Składki pracodawcy, który zapłaci dodatkowo 1,5 % Twojego wynagrodzenia. Pracodawca może podnieść swoją składkę o 2,5%, czyli maksymalnie może przelać na Twoje PPK 4% Twojego wynagrodzenia.

Atrakcyjnym bonusem jest też wpłata powitalna w wysokości 250 zł, którą na start na PPK każdego uczestnika programu przelewa Państwo. Do tego dochodzi jeszcze dopłata roczna240 zł co 12 miesięcy.

Warto dodać, że wpłaty na PPK są naliczane od całości wynagrodzenia stanowiącego tzw. podstawę wymiaru składek emerytalno- rentowych (czyli wartość brutto Twojego wynagrodzenia). To oznacza, że jeśli otrzymujesz premie, to od tej kwoty Twój pracodawca także zapłaci składki.

Po co są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Już od dawna wiadomo, że sami musimy zadbać o swoje przyszłe emerytury. Te prognozowane przez ZUS będą stanowiły zaledwie niewielki procent naszego obecnego wynagrodzenia. PPK daje świetną okazję, aby zacząć automatycznie oszczędzać, a przy tym zyskać dodatkowy bonus i od pracodawcy, i od Państwa.

Zróbmy przykładową symulację:

Załóżmy, że zarabiasz 4 000 zł brutto. Z twojego wynagrodzenia na PPK zostanie wpłacone 2% tej kwoty, czyli 80 zł.

 Dodatkowo Twój pracodawca dołoży 1,5% wynagrodzenia, czyli kolejne 60 zł.

 W ciągu roku na twoje PPK wpłynie w ten sposób: 12 x (80 zł + 60 zł) = 1680 zł.

 Dodatkowo otrzymasz od Państwa wpłatę powitalną w wysokości 250 zł oraz roczną – 240 zł.

W sumie już w pierwszym roku Twoje PPK zostanie zasilone kwotą 2170 zł. W tej kwocie Twoje wpłaty to 960 zł. A więc z wpłat od pracodawcy i od państwa zyskasz więcej oszczędności na PPK, niż sam wpłacisz.

 

Ile możesz dodatkowo zaoszczędzić na emeryturę dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym?


Załóżmy, że masz zarobki na poziomie 3 000 zł brutto. Przyjmijmy też neutralny wpływ inflacji (gdy wynagrodzenia rosną w tempie inflacji). Załóżmy również, że masz dziś 30 lat, a po oszczędności z PPK sięgniesz, gdy będziesz mieć 65 lat (choć możesz to zrobić już po ukończeniu 60 roku życia). Jaka będzie wartość środków na twoim PPK po tym czasie?

Masz więc przed sobą 35 lat odkładania po około 125 zł miesięcznie. Na tę kwotę składa się 60 zł, które sam wpłacisz (3000 zł x 2%), 45 zł które wpłaci Twój pracodawca (3000 zł x 1,5%) oraz 20 zł wpłacone przez Państwo (średnia miesięczna dopłaty rocznej). Ile otrzymasz po 35 latach?

250 zł od Państwa na start + 420 wpłat po 125 zł, całość inwestowana na 2% w skali roku to 76 572 zł.

Pytanie, czy warto przystąpić do PPK, należałoby więc postawić sobie w inny sposób: ile stracę, jeśli nie przystąpię do PPK?