PPK - dlaczego warto przystąpić?

      
    
Aktualności / 2019-06-06 / autorzy: Generali Investments

Pracownicze Plany Kapitałowe to program, dzięki któremu pracownicy mają szansę oszczędzać na dodatkową emeryturę. Pracownicy zatrudnieni przez największych pracodawców będą mogli do nich przystąpić już w lipcu 2019 roku. W 2021 roku program będzie obowiązkowy dla wszystkich pracodawców (o wyjątkach piszemy w naszym artykule).

Dobra wiadomość jest taka, że jako pracownik będziesz automatycznie zapisany do PPK przez swojego pracodawcę. Oczywiście masz prawo odstąpić od udziału w tym programie. Musisz wtedy złożyć swojemu pracodawcy odpowiednią deklarację.

Skąd wezmą się pieniądze na PPK?
Wpłaty na Twoje PPK będą pochodziły z trzech źródeł:

  1. Twojego wynagrodzenia -  będziesz przekazywać 2% swojego wynagrodzenia brutto do PPK. Możesz też podnieść wysokość swojej składki o kolejne 2%.
  2. Składki pracodawcy, który zapłaci dodatkowo 1,5 % Twojego wynagrodzenia. Pracodawca może podnieść swoją składkę o 2,5%, czyli maksymalnie może przelać na Twoje PPK 4% Twojego wynagrodzenia.

Atrakcyjnym bonusem jest też wpłata powitalna w wysokości 250 zł, którą na start na PPK każdego uczestnika programu przelewa Państwo. Do tego dochodzi jeszcze dopłata roczna240 zł co 12 miesięcy.

Warto dodać, że wpłaty na PPK są naliczane od całości wynagrodzenia stanowiącego tzw. podstawę wymiaru składek emerytalno- rentowych (czyli wartość brutto Twojego wynagrodzenia). To oznacza, że jeśli otrzymujesz premie, to od tej kwoty Twój pracodawca także zapłaci składki.

Po co są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Już od dawna wiadomo, że sami musimy zadbać o swoje przyszłe emerytury. Te prognozowane przez ZUS będą stanowiły zaledwie niewielki procent naszego obecnego wynagrodzenia. PPK daje świetną okazję, aby zacząć automatycznie oszczędzać, a przy tym zyskać dodatkowy bonus i od pracodawcy, i od Państwa.

Zróbmy przykładową symulację:

Załóżmy, że zarabiasz 4 000 zł brutto. Z twojego wynagrodzenia na PPK zostanie wpłacone 2% tej kwoty, czyli 80 zł.

 Dodatkowo Twój pracodawca dołoży 1,5% wynagrodzenia, czyli kolejne 60 zł.

 W ciągu roku na twoje PPK wpłynie w ten sposób: 12 x (80 zł + 60 zł) = 1680 zł.

 Dodatkowo otrzymasz od Państwa wpłatę powitalną w wysokości 250 zł oraz roczną – 240 zł.

W sumie już w pierwszym roku Twoje PPK zostanie zasilone kwotą 2170 zł. W tej kwocie Twoje wpłaty to 960 zł. A więc z wpłat od pracodawcy i od państwa zyskasz więcej oszczędności na PPK, niż sam wpłacisz.

 

Ile możesz dodatkowo zaoszczędzić na emeryturę dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym?


Załóżmy, że masz zarobki na poziomie 3 000 zł brutto. Przyjmijmy też neutralny wpływ inflacji (gdy wynagrodzenia rosną w tempie inflacji). Załóżmy również, że masz dziś 30 lat, a po oszczędności z PPK sięgniesz, gdy będziesz mieć 65 lat (choć możesz to zrobić już po ukończeniu 60 roku życia). Jaka będzie wartość środków na twoim PPK po tym czasie?

Masz więc przed sobą 35 lat odkładania po około 125 zł miesięcznie. Na tę kwotę składa się 60 zł, które sam wpłacisz (3000 zł x 2%), 45 zł które wpłaci Twój pracodawca (3000 zł x 1,5%) oraz 20 zł wpłacone przez Państwo (średnia miesięczna dopłaty rocznej). Ile otrzymasz po 35 latach?

250 zł od Państwa na start + 420 wpłat po 125 zł, całość inwestowana na 2% w skali roku to 76 572 zł.

Pytanie, czy warto przystąpić do PPK, należałoby więc postawić sobie w inny sposób: ile stracę, jeśli nie przystąpię do PPK?