Przegląd tygodnia

      
    
Przegląd tygodnia Generali Investments
Aktualności / 2024-05-13 / autorzy: Piotr Minkina

 

Najważniejsze informacje z minionego tygodnia

1. Polska – decyzja RPP
Na tym polu nic nowego. Rada Polityki Pieniężnej ponownie zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, wynoszącym 5,75% (stopa referencyjna), co było zgodne z konsensusem rynkowym. Oczekiwania na ścieżkę obniżek stóp procentowych nie zmieniły się znacząco. W komunikacie RPP wskazuje na oczekiwany wzrost rocznej dynamiki PKB w I kw. względem IV kw. 2023 r. Podkreśla siłę konsumenta, ale też słabość produkcji i inwestycji.

Źródło: Bloomberg. Opracowanie własne.

2. Polska – PMI
Wartość publikowanego przez S&P Global indeksu PMI dla polskiego przemysłu wyniosła w kwietniu 45,9 pkt., co oznacza spadek z poziomu 48,0 pkt. odnotowanego w kwietniu. Dynamika zmian PMI nadal dość wyraźnie wpisuje się we wzorzec sezonowy, a wartość indeksu nadal (od 24 miesięcy) znajduje się na poziomie poniżej 50 pkt. oznaczającym dekoniunkturę wśród badanych przedsiębiorstw. S&P Global wskazuje wśród badanych podmiotów na odnotowany spadek wolumenów produkcji i słaby portfel zamówień. Spadała zarówno liczba niezrealizowanych zamówień, jak i zapasy przedprodukcyjne. W przeciwieństwie do marca spadły zapasy produktów gotowych. Ponadto przedsiębiorstwa wskazywały na redukcję zatrudnienia.

Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.

Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.

3. PMI – świat
Koniunktura w strefie euro kolejny miesiąc poprawiła się głównie za sprawą dalszych silniejszych odczytów koniunktury w usługach oraz szerokiej koniunktury we Włoszech i w Hiszpanii. W Niemczech nastąpiła poprawa w sektorze usług (wejście w strefę koniunktury), jednak, podobnie jak w marcu, tamtejszy sektor przemysłowy nadal boryka się z poważną dekoniunkturą (tutaj niewielki wzrost wartości indeksu). Słabsze dane w zakresie przemysłu odnotowała również gospodarka francuska. Poprawiła się tam jednak sytuacja w usługach. W USA sektor przemysłowy powrócił do strefy dekoniunktury. Podobnie stało się w sektorze usług, w którym dane pogorszyły się dość znacząco. Wartości indeksu cen zarówno w usługach jak i w przemyśle były dużo wyższe od oczekiwań. W Chinach dynamika wskaźników PMI stabilizowała się z tendencją do delikatnych spadków.

Źródło: Bloomberg, S&P. Opracowanie własne.

4. Strefa euro – sprzedaż detaliczna
Wg szacunków Eurostat skorygowany sezonowo wolumen handlu detalicznego wzrósł w marcu 2024 r. o 0,8% m/m w strefie euro i o 1,2% m/m w całej Unii Europejskiej. W ujęciu rok do roku wzrost wolumenu sprzedaży sięgnął odpowiednio 0,7% i 2,0%.

Źródło: Eurostat. Opracowanie własne.

Źródło: Eurostat. Opracowanie własne.

5. Polska – akcja kredytowa
Dane finansowe sektora bankowego opublikowane przez Narodowy Bank Polski w zakresie wolumenu kredytów wskazują na nominalny spadek poziomu salda kredytów dla gospodarstw domowych z 734 mld do 732 mld zł. Roczna dynamika nominalna jest jednak dodatnia i poprawia się. Ze względu na spadek inflacji poprawia się również dynamika realna, chociaż nadal jest ujemna. W przypadku przedsiębiorstw niefinansowych saldo kredytów wzrosło z 413 mld do 422 mld zł, jednak było niższe o 2,3% r/r w ujęciu nominalnym i o 4,29% r/r w ujęciu realnym. Wyniki kwartalnej ankiety NBP na temat sytuacji na rynku kredytowym wskazują, że w II kwartale b.r. banki dla większości rodzajów kredytów przewidują łagodzenie kryteriów udzielania kredytów oraz wskazują na spodziewaną poprawę popytu na kredyt.

Źródło: NBP, GUS. Opracowanie własne.

Źródło: NBP. GUS. Opracowanie własne.

Źródło: NBP. Opracowanie własne.

Źródło: NBP. Opracowanie własne.

Źródło: NBP. Opracowanie własne.

Źródło: NBP. Opracowanie własne.

 

Na radarze:

  • Polska: CPI, PKB, bilans handlowy
  • Strefa euro: PKB, produkcja przemysłowa, ZEW
  • USA: CPI, PPI, sprzedaż detaliczna, przemysł
  • Japonia: PKB, PPI, produkcja przemysłowa
  • Chiny: produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna