Śpisz i zarabiasz? Kilka słów o dochodzie pasywnym

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-07-12 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Czy odkładanie na emeryturę interesuje współczesnych trzydziestolatków? Trzeba przyznać, że powoli zaczynamy do tego dojrzewać. Ale gdyby tak zaproponować możliwość przejścia na emeryturę przykładowo po czterdziestce, czy to brzmiałoby lepiej? To właśnie dochód pasywny umożliwia zarabianie pieniędzy nawet wtedy, gdy śpimy.

 

Czym jest dochód pasywny?

Dochód pasywny oznacza uzyskiwanie dochodów, w które nie musisz cały czas angażować własnej pracy. Możesz otrzymywać go wtedy, gdy raz wykonana przez Ciebie praca, przynosi zyski przez dłuższy czas.

Dochód pasywny to inaczej aktywa, które generują zyski. Stworzenie tego typu dochodu, w dodatku przewyższającego koszty życia, jest sposobem na uzyskanie upragnionej wolności finansowej. Wolności, która pozwala przejść na "wcześniejszą emeryturę". To sytuacja, w której praca może oznaczać wybór, a nie konieczność.

Czy to brzmi dla Ciebie abstrakcyjnie? Pewnie tak. W końcu wystarczy rozejrzeć się dookoła. Ilu osobom już się to udało? Kto posiada takie dochody i nie musi pracować? Pomijam emerytów, bo Oni raczej rzadko są naprawdę usatysfakcjonowani swoimi dochodami. A ile lat musieli na niego pracować?

Możesz zatem pomyśleć, że ten cały dochód pasywny to jakieś bajki na dobranoc. Możesz powiedzieć coś w stylu: "No może kiedyś jak wygram w totolotka" albo "Jak trafi mi się spadek po jakiejś cioci z Ameryki, wtedy dam radę żyć z odsetek..."

A teraz powiem Ci coś innego. Kiedyś czytałam, że większe jest prawdopodobieństwo tego, że zostaniemy rażeni piorunem, niż to, że taka kwota kiedykolwiek "spadnie nam z nieba".

Powiem Ci też, że pewnie nie znasz zbyt wielu osób mających dochód pasywny. Ale ile znasz osób, które o niego zadbały? Które coś zrobiły, aby go osiągnąć?

Niestety jeszcze jesteśmy narodem słabo wyedukowanym finansowo. W szkołach uczono nas na dobrych pracowników. Takich, którzy będą potrafili dobrze wykonywać konkretne polecenia, zadania i obowiązki. Nie uczono nas na rentierów. Nie na ludzi biznesu. Nawet nie uczono nas, jak prawidłowo obchodzić się ze swoimi pieniędzmi. No bo kto tam w szkole słyszał o jakieś edukacji finansowej?!

 

Gdzie można znaleźć dochód pasywny?

W co najlepiej ulokować oszczędności i od czego zacząć, aby móc spać i zarabiać? Oto kilka propozycji, które pomogą Ci tworzyć Twój dochód pasywny.

 

Inwestowanie w nieruchomości

Zostać rentierem i czerpać zyski z najmu lokali mieszkalnych czy użytkowych? Jest to możliwe np. za pomocą flippingu mieszkań. To metoda okazyjnych zakupów mieszkań. Gdy kupujemy nieruchomości hurtowo, do remontu lub z nieuregulowaną sytuacją prawną, możemy liczyć na niższą cenę. W ten sposób można nabywać nieruchomości i sprzedawać je z zyskiem lub wynajmować. Posiadanie kilku nieruchomości tego typu jest pierwszym krokiem do rentierstwa i pozwala na generowanie dochodu pasywnego.

 

Grunty rolne

Szacuje się, że zakup gruntów rolnych w ciągu ostatnich 14 lat dał inwestorom zyski nawet na poziomie 300 proc. z każdego zakupionego hektara. Średnio daje to zwrot na poziomie około 21 proc. w skali roku. Można domniemywać, że tego typu inwestycja po odjęciu podatków i doliczeniu ok. 3-4 proc. wartości dzierżawy, może oferować całościowy zwrot z inwestycji po około 4 -5 latach. Dodatkowym atutem posiadania gruntu, jest możliwość wynajmu powierzchni pod reklamy wielkopowierzchniowe. Jeżeli nieruchomość usytuowana jest w pobliżu ciągów komunikacyjnych, możemy znaleźć firmy zainteresowane umieszczeniem tam bilbordów reklamowych.

 

Urządzenia samoobsługowe

Automatyzacja procesów praktycznie zawsze prowadzi do oszczędności. W jaki typ samoobsługi można zainwestować? Ciekawym rozwiązaniem mogą być myjnie samoobsługowe wyposażone w możliwość płatności kartą i rozmieniarkę do banknotów.    Oprócz tego wszelkiego rodzaju urządzenia typu fliper czy maszyny vendingowe ustawione w miejscach publicznych, pozwalają zarabiać pieniądze bez większego naszego udziału.

 

Marketing on-line

Posiadanie własnej strony internetowej i tworzenie wartościowych treści pozwala generować ruch. Jest on niezbędny do czerpania zysków z reklam umieszczanych na stronie.

Możemy liczyć na trzy typy prowizji w tym biznesie:

- Bezpośrednia sprzedaż produktu bądź usługi na stronie internetowej;

- Baner reklamowy umieszczony na stronie - rozliczenia z reklamodawcą są w różnych systemach;

- Artykuły sponsorowane, eksperckie, wspólne kampanie budujące pozytywny wizerunek marki - w zależności od popularności strony i jego twórcy można liczyć na oferty tekstów wspomagające kampanie marketingowe.

 

Sprzedaż wiedzy

Jeżeli posiadasz wiedzę specjalistyczną lub jesteś uzdolniony artystycznie, możesz spróbować dystrybucji swojej wiedzy w formie sprzedaży praw autorskich. Coraz bardziej popularna staje się produkcja poradników w formie e-booków, książek, kursów internetowych, płatnych webinarów czy podcastów. Do tego można dołożyć sprzedaż swoich prac np. do banków zdjęć czy podkładów muzycznych. To pozwala na wykonanie jednorazowej pracy, a potem długofalowe czerpanie korzyści.

 

Automatyzacja biznesu

Aby biznes mógł być źródłem dochodu pasywnego, powinien działać właściwie bez Twojego udziału. W tym przypadku celem powinno być usprawnienie w firmie procesów do tego stopnia, abyś Ty jako szef mógł ograniczyć się tylko do kluczowych decyzji. Jeżeli masz już dobrze prosperujący biznes, to możesz pomyśleć też o własnej franczyzie. Przychody z opłat licencyjnych, monopol na dostawy czy zwiększenie rozpoznawalności marki, to podstawowe korzyści z bycia franczyzodawcą.

 

Inwestowanie na rynkach finansowych

Inwestowanie posiadanego kapitału jest niczym innym jak zagonieniem pieniędzy do pracy. Prawda jest taka, że pieniądze nie lubią leżeć. Powinny być w obrocie, w przeciwnym razie tracą na wartości. Aby uzyskać dochód pasywny z inwestowania na rynkach finansowych, dobrze jest pamiętać o odpowiedniej dywersyfikacji portfela. Zapewnić to może odpowiedni podział aktywów w portfelu.

Jakie produkty mogą przynieść Ci dochód pasywny?

- Zakup akcji spółek dywidendowych i otrzymywanie dywidend.

- Zakup funduszy inwestycyjnych (Zarządzający funduszem w TFI pracują nad uzyskaniem zysku przez dany fundusz)

- Lokaty - dają niewielki zysk, ale mogą stanowić ochronę części kapitału dla zrównoważonego portfela

- IKZE- pozwala w każdym roku dodatkowo na zmniejszenie podatku dochodowego lub uzyskanie zwrotu od fiskusa.

Pamiętaj, że kupując nowy samochód, zbyt duże mieszkanie czy kolejne gadżety, nie kupujesz aktywów. To są pasywa, które w przyszłości będą generować co najwyżej koszty. Tylko kupowanie aktywów (czyli tych rzeczy, które w przyszłości pozwolą Ci generować dochody pasywne), może być drogą do uzyskania wolności finansowej.


Diana Litwin-Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl