Pokaż dziecku, jak zbudować trzy najważniejsze finansowe fundamenty

      
    
Rodzinne finanse / 2017-12-18 / autorzy: Diana Litwin - Dolezińska


Już wkraczając na ścieżkę dorosłego życia, warto mieć plan na swoje finanse. Pierwszym celem powinny być trzy najważniejsze finansowe fundamenty, które pozwalają uniknąć wielu błędów w przyszłości. Pokaż dziecku, jak powinno wyznaczyć sobie najważniejsze cele oszczędnościowe.


Z ostatnich badań wynika, że coraz częściej chcemy odkładać (także długoterminowo) i mamy poczucie, że jest to ważne. Co takiego zatem sprawia, że Polacy wciąż nie oszczędzają na takim poziomie, na jakim by mogli? Odpowiedź jest bardzo banalna - niestety mamy problem z planowaniem i z wyznaczaniem celów finansowych.

Nawet jeśli staramy się oszczędzać, to planujemy to w krótkim terminie, np. na wakacje, remont itp. Albo nie planujemy wcale i wtedy oszczędzamy na wszystko i na nic. Jest to o tyle niebezpieczne, że pieniądze bez konkretnego celu mogą się przydać w każdej chwili na wszystko. A to prowadzi do tego, że nie jesteśmy w stanie prawidłowo zadbać o nasze trzy najważniejsze finansowe fundamenty.

Trzy najważniejsze finansowe fundamenty

Planowanie oszczędności w ten sposób pozwoli młodemu człowiekowi obrać cele. Dzięki temu będzie mógł pokazać swoim pieniądzom kierunek, w jakim mają iść.

1. Oszczędzanie krótkoterminowe

Oszczędności na wakacje, samochód czy wymarzony gadżet należą do celów krótkoterminowych. Właśnie w tych celach nie powinno zabraknąć pierwszego fundamentu, jakim jest fundusz awaryjny. Pierwsze odłożone 2 000-3 000 zł warto skierować na konto oszczędnościowe, które będzie służyło w razie potrzeby za koło ratunkowe. To mają być pieniądze na nieprzewidziane i nagłe wydatki.

W razie awarii samochodu, pralki, niespodziewanej konieczności wizyty u dentysty czy innej nieplanowanej a naglącej potrzeby, możemy się znaleźć w kropce. To właśnie najczęściej w takiej sytuacji sięgamy po możliwie najprostsze rozwiązanie, jakim jest kredyt czy pożyczka. Mając odłożony bufor awaryjny, jesteśmy w stanie sami zapewnić sobie ochronę.

2. Oszczędzanie średnio- i długoterminowe

Drugim najważniejszym finansowym fundamentem, jaki należy zbudować, jest poduszka bezpieczeństwa. Jej wysokość nie powinna być niższa od sumy co najmniej trzymiesięcznych kosztów życia. Budując dłużej fundusz bezpieczeństwa finansowego, można ustalić jego docelowy poziom nawet na wysokości rocznych kosztów życia.

Dlaczego ten fundusz jest taki ważny? Bardzo często młodzi ludzie żyją od pierwszego do pierwszego, nie martwiąc się zbytnio tym, co może zdarzyć się jutro. Są na nowej drodze życia, więc i potrzeb mają sporo. Chcą mieć samochód, więc biorą kredyt. Chcą kupić mieszkanie, więc decydują się na następny. Na urządzenie lokum biorą kolejny. W ten sposób bardzo szybko okazuje się, że wystarczy stracić pracę na jeden miesiąc, aby popaść w poważne tarapaty i zaległe długi.

Poduszka ma zapewniać bezpieczeństwo w razie utraty pracy czy poważnej choroby. Ma pomóc w momentach, gdy będziemy wychodzić na prostą. Mając taki bufor, nie trzeba się martwić, że od tragedii dzieli nas brak dosłownie jednej wypłaty. Taką poduszkę finansową warto mieć przez całe swoje życie.
 

3. Oszczędzanie długoterminowe

Trzecim najważniejszym fundamentem finansowym powinien być fundusz emerytalny. Jest to cel długoterminowy, do którego warto dążyć przez większość swojego życia. Służą do tego takie produkty jak IKE czy IKZE. Można na nie wpłacać niewielkie kwoty, korzystając przy tym z preferencji podatkowych. Dzięki temu oszczędzanie na prywatną emeryturę jest bardziej efektywne.

Czego dziecko uczy się od rodziców?

  • Oszczędzanie jest ważne, ale nie jest celem samym w sobie. W oszczędzaniu nie chodzi o to, aby sobie wszystkiego odmawiać, ale o to, by racjonalnie gospodarować finansami. Oszczędzamy na mało znaczących wydatkach po to, aby mieć pieniądze na naprawdę ważne dla nas rzeczy. Takimi celami krótkoterminowymi mogą być wymarzone wakacje, rozwój osobisty, zakup auta, ale i fundusz awaryjny. Dłuższymi - inwestowanie, stworzenie zabezpieczenia finansowego. Długoterminowymi - np. emerytura. Warto pokazywać dziecku, jakie mamy cele i priorytety.
  • Racjonalnego wydawania. Dziecko uczy się na bieżąco od rodziców planowania wydatków, robienia zakupów, tworzenia listy zakupów, wybierania odpowiednich produktów poprzez zadawanie sobie pytania: czy ja naprawdę tego chcę i potrzebuję?
  • Planowania finansów. Prowadzenie budżetu domowego i planowanie finansów osobistych nadaje kierunek naszym pieniądzom. Dzięki temu to my decydujemy, gdzie mają iść nasze pieniądze. Dziecko wychowywane w domu z takimi zasadami bardzo często przenosi je potem do własnego życia.
  • Rozmów o finansach. Pieniądze są ważną częścią naszego życia i nie ma sensu robić z tego tematu tabu. Dla rodziny oznaczają bezpieczeństwo, spełnianie wspólnych marzeń, osiąganie celów. Warto o nich rozmawiać przy każdej okazji.

Czy też uważasz, że dobrym pomysłem jest wyposażyć dziecko w takie nastawienie do planowania finansów? Czy również twoim zdaniem te trzy najważniejsze finansowe fundamenty powinno znać każde starsze dziecko?

Diana Litwin - Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl

Masz pytanie? Zostaw je w komentarzach, a odpowiem na nie!
Diana Litwin - Dolezińska
Podobał Ci się artykuł? Zapisz się na newsletter!
Będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach,
dzięki którym Twoje dziecko stanie się finansowym prymusem.
Zapisz się
Dziękujemy za zapis do newslettera!
Przeczytaj więcej na ten temat:

Udostępnij:

Poprzedni Artykuł
Jak wspólnie planować budżet
Następny Artykuł
4 podstawowe produkty oszczędnościowe, które powinien znać nastolatek