O tym musisz pamiętać, gdy prowadzisz własną firmę

      
    
Niezależnie o finansach / 2018-05-23 / autorzy: Diana Litwin-Dolezińska

Czy wiesz, że jest przynajmniej 6 takich rzeczy, o których koniecznie musisz pamiętać, gdy prowadzisz własną firmę? Sprawdź, czy trzymasz rękę na pulsie!

 

Konto firmowe

Co prawda nie jest ono obowiązkowe w przypadku małych firm, ale daje dużą wygodę. Pozwala rozdzielić wpływy i wydatki firmowe od tych prywatnych. Dzięki temu mamy możliwość sprawniejszego zarządzania budżetem prywatnym i budżetem firmowym.

 

Kontrola i planowanie finansów w firmie

Rozdzielenie finansów firmowych od prywatnych może być szczególnie trudne wśród freelancerów czy przedsiębiorców prowadzących małe firmy. Tu bardzo często przepływy finansowe mogą się mieszać. Ważne jest jednak, aby rozdzielić budżety i finanse firmowe planować osobno.

Coraz więcej osób chętnie korzysta z pomocy wykwalifikowanych biur rachunkowych. W takim przypadku nie można zapominać, że nawet najlepsza księgowa, nie będzie za właściciela firmy planować jego firmowych finansów. Kontrola wydatków i planowanie budżetu firmy leży zawsze po naszej stronie.

Pamiętaj, że trzymanie w ryzach kosztów i planowanie firmowego budżetu pomoże Ci uniknąć wielu kosztownych błędów. Bez tego Twoja firma nie będzie mogła dynamicznie się rozwijać i będzie Ci trudno zachował płynność finansową. 

 

Poduszka finansowa

Jak pokazuję dane z BIG, mimo że szacunkowy wzrost PKB w ostatnim kwartale 2017 r. przebił 5 proc. r/r, a wzrost gospodarczy w całym minionym roku osiągnął 4,6 proc. i był najwyższy od 6 lat, to zdaniem 47,2 proc. reprezentantów mikro, małych i średnich przedsiębiorstw nie wpłynęło to korzystnie na wzajemne płatności firm.

"Niestety niska moralność płatnicza wielu przedsiębiorstw, które opóźnianie płatności mają już w DNA, bez względu na to ile pieniędzy jest na koncie, nie pozwalają wielu przedsiębiorcom na optymistyczną ocenę sytuacji" – zauważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Z raportu również wynika, że na rynku funkcjonuje sporo firm, które nie regulują zobowiązań, ponieważ w swojej polityce działania mają kredytowanie się kosztem innych i koniunktura nic tu nie zmienia, uważa 44,5 proc. badanych przedsiębiorstw, które są zdania, że lepsza koniunktura gospodarcza nie poprawia dyscypliny płatniczej. Jednocześnie niemal co czwarty przedstawiciel mikro, małych i średnich firm jest przekonany, że moralność płatnicza nie zależy od koniunktury gospodarczej, częściej uważają tak reprezentanci firm usługowych oraz małych zatrudniających od 10 do 49 osób. Podobny odsetek (ok. 23 proc.) stwierdza, że firmy same nie otrzymują płatności, więc nie płacą innym.

Najlepszym sposobem na zapewnienie firmie płynności finansowej jest stworzenie dla niej poduszki finansowej. To fundusz oszczędnościowy, który pozwoli przetrwać biznesowi ciężkie miesiące, spowodowane zatorami płatniczymi, czy też mniejszą ilością zleceń. Taki fundusz może być również przydatny w razie nagłych i nieprzewidzianych wydatków w firmie. Powinien on stanowić bufor w wysokości co najmniej trzymiesięcznych wydatków firmy.

 

Cały czas się rozwijaj

O tym musisz pamiętać, gdy prowadzisz własną firmę - rozwój jest wpisany w przedsiębiorczość. Rozwijając siebie, rozwijasz też swoją firmę, więc jedno idzie zawsze w parze z drugim. W obecnej chwili mamy szeroki dostęp do wielu nawet darmowych materiałów, szkoleń czy kursów. Z wielu możemy korzystać nie wychodząc z domu. Zaplanuj choć chwilę czasu każdego dnia na tę czynność. Postaraj się każdego miesiąca zdobywać chociaż kilka drobnych nowych umiejętności. I pamiętaj, aby nie skupiać się tylko na samych branżowych rzeczach. Dzisiaj skuteczne prowadzenie firmy wymaga dużo szerszego pola widzenia.

 

Traktuj porażki jak lekcje

W każdym miesiącu działalność kończy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy firm. Wśród tej liczby są firmy, które bankrutują, nie nadążają za rynkiem lub zwyczajnie ich właściciele mają dość. To normalne, że im dłużej prowadzisz firmę, tym więcej zdarza się sytuacji trudnych. Maile ze skargami, piętrzące się problemy i niekończące wyzwania. Klienci, negocjacje, kontrahenci. Czasem warto odmówić i odpuścić. Każdego dnia trafiasz na sytuację, w której łatwo popełnić błąd. Nie poddawaj się tym, ale wyciągaj cenne lekcje na przyszłość. Dzięki temu zdobywasz bezcenne doświadczenie. W biznesie zawsze jest tak, że są chwile, gdy się zwalnia, po to, by potem przyspieszyć. To normalne i nieuniknione.

Ludzie sukcesu doskonale wiedzą, że porażka to lekcja. Dzięki niej mogą się uczyć i osiągać sukcesy.

 

Pamiętaj o emeryturze

To kolejna rzecz, o której musisz pamiętać, gdy prowadzisz własną firmę. Według wielu statystyk i prognoz osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i opłacają tylko wymagane składki ZUS, będą mogły liczyć w przyszłości na nie więcej niż 1 000 zł emerytury. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule jak-zabezpieczyc-swoja-przyszlosc-gdy-prowadzi-sie-firme

Jednym z rozwiązań tego problemu jest dodatkowa emerytura. Oszczędzanie na przyszłość np. za pomocą Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego daje możliwość uzyskania w przyszłości prywatnej emerytury. Daje także realną korzyść w postaci bieżącej optymalizacji podatkowej. Dzięki IKZE. w każdym roku można uzyskać ulgę podatkową w rocznym rozliczeniu PIT. IKZE to jeden ze sposobów na zapewnienie sobie godnej emerytury, o którym powinien pamiętać każdy przedsiębiorca.


Diana Litwin-Dolezińska - autorka bloga „Pieniądz jest Kobietą”.

Chętnie podzieli się z Tobą sposobami na lepszą organizację finansów osobistych, zwiększanie zarobków i rozwój osobisty.