Jak się wytwarza pieniądze?

      
    
Rodzinne finanse / 2017-09-08 / autorzy: Ania Sadowska

Co prawda nie jest to niezbędna wiedza, która ma wpływ na nasze finanse, ale dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, lubią zadawać tego typu pytania. Ich ciekawość jest na tyle duża, że jak już się dowiedzą, dlaczego słońce świeci i czemu statek nie tonie, mogą się wziąć za temat finansów. Warto być wtedy przygotowanym i odpowiedzieć zgodnie z prawdą, że:

Pieniądze produkuje się w specjalnych fabrykach, które jako jedyne na terenie danego kraju mają do tego prawo. Są to miejsca wyposażone w specjalistyczne urządzenia i pilnie strzeżone, aby zapobiec fałszerstwom, czyli podrabianiu pieniędzy. Drukarnie produkujące banknoty wytwarzają własny papier, który jest bardzo wytrzymały. Jest to ważne, bo banknoty będą przechodziły z rąk do rąk, będą się gniotły w portfelach i kieszeniach, dlatego muszą być niezwykle mocne i odporne na zniszczenia. Może się zdziwisz, ale są one wytwarzane z podobnego surowca, jak twoja koszulka!.

???!!! - to wyraża pewnie twarz Twojego dziecka.

Jeśli chodzi o zabezpieczenia przed fałszerzami, to jest ich cała masa. Zaraz Ci o nich opowiem i pokażę na moim banknocie. (wtedy oczywiście wyjmujesz dowolny banknot z portfela)

Jednym z zabezpieczeń jest znak wodny. To taka magiczna sztuczka, którą potrafi tylko prawdziwy banknot. Jeśli trzymasz go pod światło, to zobaczysz blady obraz, a gdy położysz np. na stole, od razu zniknie. (tu pewnie nastąpią okrzyki zdumienia)

Kolejnym zabezpieczeniem jest plastikowa lub metalowa nitka, która jest wpleciona w banknot - gdy spojrzysz pod światło, na pewno też ją zobaczysz. (znów słuchamy okrzyków zdziwienia)

Są jeszcze zabezpieczenia, których nie zobaczysz nawet pod światło, widać je dopiero na specjalnych urządzeniach. Oprócz tego każdy banknot ma niepowtarzalny numer seryjny.
Banknoty drukuje się inaczej niż na zwykłej drukarce. Żeby wyszedł dobrze zabezpieczony banknot, w drukarni używa się wielu różnych sposobów, które dopiero razem dają efekt końcowy, jaki widzisz. Nawet kolory są bardzo trudne do podrobienia, bo powstają ze zmieszania ze sobą wielu tuszów. Wszystko po to, żeby nikt nie drukował sobie pieniędzy sam, tylko je zarabiał tak jak inni - dzięki swojej pracy.

Jeśli chodzi o monety, to wytwarza się je w specjalnym miejscu zwanym mennicą. Dawniej monety robiono ręcznie, ze złota lub srebra. Teraz produkuje się je z tańszych metali, bo wartość monet nie jest zbyt duża. Znów w ruch wchodzą specjalne maszyny, które wycinają krążki, a stempel menniczy z ogromną siłą wybija na nich odpowiedni wzór.

Produkcja pieniędzy jest bardzo kosztowna ze względu na te wszystkie zabezpieczenia i specjalne materiały użyte do produkcji. Każdy kraj musi mieć jednak pewność, że nie są łatwe do podrobienia, bo wtedy powstałoby duże zamieszanie.

To w każdym kraju wytwarza się inne pieniądze? - takie pytanie może się pojawić ze strony dziecka.

Tak, każdy kraj ma inne banknoty i monety, które też różnie się nazywają. U nas są złotówki, w Stanach Zjednoczonych dolary, w Anglii funty, a w kilku krajach euro - bo umówiły się, że mają takie same pieniądze. Wszędzie jednak dba się o to, aby pieniądze były trudne do podrobienia oraz wytrzymałe. To w końcu nie byle co - jakość musi być na najwyższym poziomie!

Ania Sadowska, autorka bloga aniasadowska.com

Masz pytanie? Zostaw je w komentarzach, a odpowiem na nie!
Sprawdź, ile Twoje dziecko zapamiętało z tej rozmowy. Pobierz quiz.
Ułatw sobie rozmowy z dzieckiem o finansach i pobierz nasze quizy:
Pobierz
Dziękujemy za pobranie materiałów.
Materiały przesłaliśmy na adres e-mail, który podałeś.
Ania Sadowska
Podobał Ci się artykuł? Zapisz się na newsletter!
Będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach,
dzięki którym Twoje dziecko stanie się finansowym prymusem.
Zapisz się
Dziękujemy za zapis do newslettera!
Przeczytaj więcej na ten temat:

Udostępnij:

Poprzedni Artykuł
Bez karty i gotówki też się da coś kupić!
Następny Artykuł
Po co są banki?