Gotówka czy konto dla nastolatka?

      
    
Rodzinne finanse / 2017-12-18 / autorzy: Diana Litwin - Dolezińska


Przychodzi taki moment, kiedy zabawę można zamienić w rzeczywistość. Wtedy stajemy przed dylematem: dalej gotówka czy już konto w banku. Czy warto rozważać założenie dziecku prawdziwego konta?


Ostatnio pisałam o domowym banku, który ma za zadanie pokazać dziecku sens oszczędzania. Ma mu przybliżyć potrzebę posiadania nadwyżek finansowych. Bank Mamy czy Taty jest namiastką prawdziwej instytucji finansowej. Dziecko nie posiada jednak do takiego rachunku karty, ponieważ wszystkie rozliczenia prowadzone są raczej z poziomu komputera rodzica. Cały obieg finansowy skupia się zatem na gotówce.

Starsze dzieci mają możliwość korzystania z prawdziwego konta w banku. Większość banków oferuje konto dla młodzieży już od 13. roku życia. Dodam, że na rynku są także nieliczne oferty skierowane do młodszych użytkowników. Konta młodzieżowe otwierane są za zgodą rodziców, którzy są uprawnieni do wglądu do rachunku dziecka. Dzięki temu mogą trzymać cały czas rękę na pulsie.

Rozważmy zatem plusy obu rozwiązań.

Zalety posiadania gotówki

  • Wygoda - Gotówka jest wygodnym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Kieszonkowe może być wypłacane do ręki dziecka lub na „domowe konto". Dziecko może trzymać pieniądze zawsze przy sobie lub mieć do nich łatwy dostęp w domu. Dzięki temu rozwiązaniu kieszonkowe oraz oszczędności mogą być przechowywane np. w skarbonce, słoiku czy kopercie. Gdy dziecko chce coś kupić ze swoich pieniędzy, ma do nich łatwy dostęp.
  • Bezpieczeństwo - Przechowywanie gotówki w domu nie naraża dziecka na awaryjność systemu bankowego. W dodatku rodzice nie muszą się obawiać, że nastolatek nie poradzi sobie z prawidłową obsługą usług bankowych, czy też że coś nieumiejętnie zrobi na koncie.
  • Kontrola - Zarówno rodzice, jak i dziecko mają kontrolę nad gotówką w domu. Rodzice mogą na bieżąco obserwować finansowe decyzje dziecka.
  • Łatwy dostęp do płatności - dziecko, posługując się gotówką, może bez problemu dokonywać płatności w miejscach, gdzie płatność kartą jest utrudniona, np. w sklepiku szkolnym. Nie musi przy tym pamiętać o wizycie w bankomacie.

Zalety posiadania konta

  • Kontrola wydatków - zakupy opłacane kartą mają ten plus, że można je lepiej kontrolować. Nie trzeba codziennie zapisywać wydatków. Wystarczy spojrzeć na historię transakcji płatności kartą, by wiedzieć gdzie i na co dziecko wydało pieniądze lub kiedy pobrało je z bankomatu.
  • Bezpieczeństwo - Przechowywanie pieniędzy w banku jest bezpieczniejsze niż w domu. Po pierwsze jest mało prawdopodobne, że pieniądze zostaną skradzione albo zgubione. Po drugie depozyty w banku są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Po trzecie rodzice mają możliwość ustalenia limitów na płatności dziecka czy wypłaty z bankomatów. To sprawia, że dziecko nie wyda więcej pieniędzy niż ustalony limit / w ciągu dnia / miesiąca. Jest to opcja dodatkowo zabezpieczająca konto przy cyberatakach czy innych próbach kradzieży ze strony osób trzecich.
  • Realne oprocentowanie - Pieniądze przechowywane w skarbonce tracą na wartości. Dodatkowy procent na koncie może sprawić, że dziecko będzie chciało chętniej oszczędzać. Jeżeli założyliście swój „domowy bank", to zapewne też wybraliście opcję prowadzenia oprocentowanego „konta" dla dziecka. W takim przypadku musicie jednak „odsetki" wypłacać z domowego budżetu, podczas gdy prawdziwy bank zrobi to za was.
  • Wygoda - Posiadanie karty daje dziecku możliwość płacenia w większości miejsc bez konieczności noszenia ze sobą gotówki.
  • Sprawniejsze oszczędzanie - Pieniądze przechowywane na koncie oszczędnościowym nie kuszą tak jak te znajdujące się np. w skarbonce. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że dziecko wyda je w sposób nieprzemyślany.
  • Karta - Posiadanie karty do rachunku daje szereg udogodnień - np. takich, że dziecko może nią płacić za zakupy w internecie, może ją też szybko zastrzec w razie zagubienia lub jej utraty. W dodatku ma możliwość złożenia reklamacji w przypadku nieudanej płatności, a nawet skorzystania ze specjalnego ubezpieczenia transakcji.

Jak widać z powyższego porównania, konto w banku posiada szereg zalet, których na próżno szukać w domowych rozwiązaniach. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że decydując się na konto dla dziecka, warto je zachęcić do przechowywania niewielkiej ilości pieniędzy także w domu, w formie awaryjnej gotówki.

Jeśli chodzi o zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z różnych opcji płatności, polecamy nasz najnowszy przewodnik dla dziecka „Jak bezpiecznie obchodzić się z pieniędzmi". Dotyczy on zasad związanych zarówno z gotówką, jak i bezpiecznym korzystaniem z bankowości internetowej oraz karty płatniczej.

Co jeszcze dodalibyście do tego zestawienia? Jak myślicie, jakie jeszcze mogą być plusy poszczególnych rozwiązań?

Diana Litwin - Dolezińska, autorka bloga pieniadzjestkobieta.pl

Masz pytanie? Zostaw je w komentarzach, a odpowiem na nie!
Diana Litwin - Dolezińska
Podobał Ci się artykuł? Zapisz się na newsletter!
Będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiałach,
dzięki którym Twoje dziecko stanie się finansowym prymusem.
Zapisz się
Dziękujemy za zapis do newslettera!
Przeczytaj więcej na ten temat:

Udostępnij:

Poprzedni Artykuł
Inwestowanie dla dziecka? Pokaż mu, jak to robić!
Następny Artykuł
Edukacja finansowa, czyli jak zachęcić dziecko do oszczędzania i racjonalnego wydawania pieniędzy