Przegląd tygodnia

      
    
Przegląd tygodnia Generali Investments
Aktualności / 2024-04-29 / autorzy: Piotr Minkina

 

Najważniejsze informacje z minionego tygodnia

1. Polska – sprzedaż detaliczna
Według danych GUS sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w marcu 2024 r. o 6,1% w porównaniu do marca 2023 r., a w porównaniu do lutego 2024 roku wzrosła o 14,2%. Konsensus rynkowy zakładał wzrosty odpowiednio o 6,9% r/r oraz 15,2% m/m. Dynamiczny wzrost sprzedaży w stosunku do lutego bieżącego roku jest efektem sezonowym związanym ze Świętami Wielkanocnymi. W cenach bieżących, w ujęciu r/r, dynamiki sprzedaży dla kategorii tekstylia, odzież, obuwie oraz meble, RTV, AGD nadal były ujemne (-6,7% oraz -14,4%). W cenach stałych sytuacja wyglądała podobnie. W ujęciu m/m wszystkie kategorie odnotowały wzrosty.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

2. Polska – sprzedaż detaliczna przez Internet
Zarówno udział sprzedaży przez Internet w całości sprzedaży jak i dynamika miesięczna tego udziału wpisują się we wzorzec sezonowy, przy czym dynamika w okresie przedświątecznym była znacząco niższa od odczytów ze wcześniejszych lat.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

3. Polska – koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach
Wg GUS w kwietniu w Polsce nadal poprawiały się nastroje niemal we wszystkich obszarach działalności. Na koniunkturę wskazują odczyty z zakwaterowania i gastronomii, działalności finansowej i ubezpieczeniowej (tutaj pogorszenie nastrojów, ale nastroje nadal pozytywne) oraz handlu detalicznego (tutaj nastąpiło wejście w strefę dodatnią, najwyższe od czerwca 2021 r.). W pozostałych sektorach poziom pesymizmu obniżał się.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

4. Polska – produkcja przemysłowa
Według danych opublikowanych przez GUS produkcja sprzedana polskiego przemysłu spadła w marcu o 6,0% r/r wobec oczekiwanego spadku o 2,2% r/r (w ujęciu niewyrównanym sezonowo). Dane bardzo negatywnie zaskoczyły, bowiem spadek produkcji odbył się w warunkach znacznego – bo o 10,0% w ujęciu r/r – spadku cen w przemyśle (indeksu PPI). Na ten wynik najbardziej wpłynął spadek produkcji w przetwórstwie przemysłowym (-6,3%), którego udział w ogólnym wskaźniku wyniósł 86,6%. W tej sekcji tylko w dwóch działach odnotowano wzrost produkcji. Najgłębszy spadek odnotowano w dziale produkcja urządzeń elektrycznych. Bardziej optymistyczny obraz dynamiki produkcji otrzymujemy po wyrównaniu sezonowym. W przypadku głównych ugrupowań produkcja dóbr zaopatrzeniowych obniżyła się o 1,9% r/r (poprawa dynamiki), dóbr inwestycyjnych wzrosła o 0,3% r/, a dóbr konsumpcyjnych trwałych wzrosła o 0,6% (poprawa dynamiki). O 0,3% r/r spadła produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych i dóbr związanych z energią.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

5. Polska – wynagrodzenia
Według informacji GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło w marcu poziom 8.409,79 zł. W ujęciu r/r wynagrodzenia wzrosły nominalnie o 12% (delikatny spadek dynamiki nominalnej względem lutego 2024 r.). W ujęciu realnym (czyli po pomniejszeniu tempa wzrostu wynagrodzeń o spadające tempo wzrostu cen) dynamika wynagrodzeń była silnie dodatnia i wyniosła 10%. W ujęciu miesięcznym przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 5,1%.

Źródło: GUS. Opracowanie własne.

6. USA – PKB za I kwartał 2024 r. (Advanced)
Według pierwszego zaawansowanego (Advanced) szacunku Bureau of Economic Analysis zannualizowane tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki w I kwartale 2024 r. wyniosło zaledwie 1,6%, co było wartością o 0,9 p.p. niższą od konsensusu rynkowego i o 1,2 p.p. niższą niż wskazywał na to model GDPNow Atlanta FED. Należy podkreślić, że opublikowany dziś szacunek PKB opiera się na danych źródłowych, które są niekompletne lub podlegają dalszej weryfikacji, więc mogą być obarczone znaczącym błędem szacowania. Wg BEA spowolnienie realnego PKB w pierwszym kwartale 2024 r., w porównaniu z czwartym kwartałem 2023 r., odzwierciedlało przede wszystkim spowolnienie wydatków konsumpcyjnych, spowolnienie eksportu i wzrost importu oraz wydatków władz stanowych i lokalnych, a także spadek wydatków rządu federalnego. Zmiany te zostały częściowo zniwelowane przez przyspieszenie inwestycji mieszkaniowych.

Źródło: BEA. Opracowanie własne.

7. Niemcy – IFO
Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym nastroje w niemieckim biznesie, mierzone wartością indeksu IFO, ponownie delikatnie się poprawiły. Poziom indeksu w kwietniu wyniósł 89,4 pkt. (lepiej od oczekiwań) wobec 87,9 pkt. w marcu (rewizja w górę o 0,1 pkt.). Ocena sytuacji bieżącej poprawiła się o 0,2 pkt., a sytuacji przyszłej o 1 pkt. Pomimo tego, że nastroje poprawiły się we wszystkich gałęziach gospodarki, to wg IFO główne sektory niemieckiej gospodarki znajdują się kryzysie.

Źródło: IFO. Opracowanie własne.

Źrdódło: IFO Heat Map. Opracowanie własne za źródłem.

 

Na radarze:

  • Polska: inflacja w kwietniu CPI (flash), PMI
  • Strefa euro: PKB (Niemcy, Francja, Włochy, Strefa euro), CPI, PMI
  • USA: ISM, rynek pracy, zamówienia w przemyśle, sentyment konsumentów
  • Japonia: produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, sentyment konsumentów
  • Chiny: PMI